Травми рогів (trauma cornuum) - у великої рогатої худоби, зустрічаються ушкодження рогів у вигляді переломів та тріщин рогового відростка лобової кістки біля основи, у середині та біля верхівки; відділення рогового чохла від рогового відростка; зривання рогового чохла.


Етіологія. Удари, падіння, пошкодження механічним прив'яззю, невмілий повал тварин, утиск рогу між дерев'яними чи металевими предметами. Привертають до пошкодження рогів остеодистрофію, остеомієліт рогового відростка та ін.


Клінічні ознаки. При повному переломі рогового відростка лобової кістки в основі ріг зазвичай звисає, утримуючись частково м'якими тканинами віночка рога. Виникає сильна кровотеча, оголюється синус рогового відростка, кров затікає в лобову пазуху, та якщо з неї носову порожнину тієї боку, де пошкоджено ріг.
При переломах рогового відростка в середині або біля верхівки із збереженням рогового чохла відзначаються рухливість рогу при його похитуванні, болючість. Тварина чинить опір при утримуванні його за роги або при перкусії рога. У разі розриву судин можливий крововилив у синус рогового відростка та в лобову пазуху.
Зривання рогового чохла з рогового відростка лобової кістки супроводжується порушенням цілості шкіри по віночку рогу, оголенням основи шкіри рогу, що кровоточить, яка в багатьох місцях зірвана до кістки і часто забруднена землею, пилом або гноєм.
При відокремленні рогового чохла від рогового відростка втрачається зв'язок між листочками основи шкіри рога та роговими листочками. Роговий чохол утримується на роговому відростку, але на віночку відзначаються розрив тканин, кровотеча. При пальпації ріг болісний, відзначається підвищення місцевої температури, розвивається запалення, через 2...3 дні утворюється гнійний ексудат. Роговий чохол стає рухливим і без особливих зусиль його можна зняти.


Діагноз ставиться за клінічними ознаками. При повному переломі рогового відростка лобової кістки біля основи постановка діагнозу не потребує додаткових досліджень. При діагностиці переломів у середній та верхній частинах рога або тріщини рогового відростка потрібна рентгенографія. При переломах верхівки та середини рогу, зриві чи відділенні рогового чохла прогноз сприятливий. При переломі рогового відростка у підстави прогноз обережний, оскільки у випадках можливе затікання крові в лобову пазуху, розвиток гнійного фронтиту.