Токсична дистрофія печінки - важке захворювання курчат, індичат і каченят, що характеризується загальною дистрофією, порушенням вітамінно-мінерального обміну, кислотно-лужної рівноваги та зниженням резистентності організму.


Етіологія. Причиною захворювання є потрапляння в організм птиці великої кількості токсичних продуктів окислення жирів тваринного та рослинного походження, перевищення в раціоні білків тваринного походження, порушення мінерального та вітамінного обмінів (недолік у раціоні вітамінів А, Е, С, групи В та Д та мікроелементів селену, кобальту , йоду, марганцю, міді, цинку).


Патогенез. Токсичні речовини, потрапляючи до печінки, викликають порушення функції даного органу, що призводить до зміни вуглеводного, білкового, жирового та пігментного обмінів. За порушення бар'єрної функції органу розвивається інтоксикація організму.


Клінічні ознаки Розрізняють ембріональну та токсичну дистрофію. Ембріональна розвивається у зародків у процесі інкубації та проявляється у перші дні життя. Токсична проявляється у вигляді масового захворювання молодняку з 10-15-денного віку та триває 20-30 днів. Серед добових курчат виявляють 15-50% слабких, із збільшеним животом, не втягнутим жовтком. Пташенята з розставленими ногами, частіше лежать, відмовляються від корму, спостерігається пронос. На 3-6 день гинуть.
При масовому захворюванні курчат токсичною дистрофією відзначають відмову від корму, пронос, пригнічений стан, птахи стоять з опущеними крилами та головою, знижується температура тіла, апатія, відставання у зростанні та розвитку. У дорослої птиці - клініка менш виражена (пронос, зниження несучості, запліднюваності та виведення).
За відсутності лікування птах гине від інтоксикації або від крововиливу в грудобрюшну порожнину внаслідок розриву паренхіми печінки.


Патологоанатомічні зміни. Печінка збільшена в обсязі, капсула напружена, консистенція в'яла, колір строкатий: чергування сірих, жовтих, червоних та коричневих ділянок, на розрізі малюнок дольчастої будови згладжений. Спостерігається: мішкоподібна конфігурація м'язів шлунка з ерозіями та виразками на кутикулі, розширення серця, переповнення сечоводів уратами. Загальне недорозвинення пташенят у 1-5-денному віці. Виснаження.


Діагноз ставиться комплексно, проводять токсикологічне та мікологічне дослідження кормів. У сироватці крові знижено вміст кількості каротину, вітаміну Е. У жовтках яєць також зменшується кількість каротиноїдів, вітаміну А, підвищується кислотне число. Необхідно диференціювати від гіпоавітамінозів А, Е, Д, колібактеріозу, сальмонельозу, аспергільозу, ІЛТ та віспи.