Захворювання собак та інших м'ясоїдних тварин, що викликається круглими гельмінтами сімейства Anisakidae. Паразитують гельмінти у тонкому відділі кишечника, іноді зустрічаються у жовчних ходах печінки та підшлунковій залозі.
Збудник - Тохосага canis - сіро-жовтого кольору, довжина самок 10-18 см (самці менше), на передньому кінці тіла є кутикулярні крила, що помітно виступають напівдугою. Хвостовий кінець самця вигнутий. Між стравоходом і кишечником знаходиться "шлуночок" - ознака виду. Яйця темно-сірі, округлі (0,068-0,075 мм) з добре вираженою пористістю.
Захворювання поширене повсюдно, особливо у містах. Хворіють в основному щенята і молоді тварини, які відстають у зростанні та розвитку, причому іноді відзначають загибель тварин.
Симптоми. З віком зараженість собак та хутрових звірів зменшується (приблизно від 76,5-85,0 % до 8,0 %). У доросліших тварин виражених клінічних ознак виявити не вдається. У щенят реєструють пронос, блювання, збочення апетиту, метеоризм, нервові явища. Щенята верещать, гавкають без причин, кусаються, худнуть. Нерідко у них при блюванні клубками викидаються токсокари. Хворі щенята відстають у зростанні та розвитку. Глибоко порушується картина крові: зменшується кількість еритроцитів, гемоглобіну, збільшуються лейкоцити та еозинофіли.
Діагноз. Хворобу діагностують комплексно, остаточний діагноз ставлять шляхом дослідження фекалій методом Фюллеборна (на виявлення яєць). У внутрішньоутробно заражених щенят яйця гельмінта виявляють вже до 21-24 діб після народження.