Синдром метрит-мастит-агалактія свиноматок (ММА) – гостре тяжко протікає захворювання, що виникає як загальний септичний синдром у перші дві доби після опоросу, що проявляється запаленням матки, молочної залози, припиненням секреції молозива та молока, загальною інтоксикацією організму, у вигляді діарейного синдрому з подальшим їх виснаженням та загибеллю. Цей синдром фахівці також називають післяпологовою лихоманкою, молочною лихоманкою, післяпологовою токсемією та септицемією, токсичною агалактією, агалактичним синдромом. Ця хвороба, пов'язана з опоросами, супроводжується у свиноматок комплексом ознак з частковим або повним припиненням лактації. Синдром ММА спостерігається як у дорослих, так і у молодих свиноматок, які часто нормально опоросилися. Захворювання на свинокомплексах може з'явитися раптово і вразити в стаді до 30-50%, а іноді і до 90% свиноматок, що опоросилися, або тільки окремих тварин.


Етіологія синдрому ММА досі недостатньо ясна. До факторів привертають до виникнення даного захворювання відносять незбалансований раціон годівлі (надлишок перетравного протеїну, недолік незамінних кислот - лізину і метіоніну, клітковини, вітамінів, макро-мікроелементів), відсутність в раціоні зелених, соковитих кормів, трав'яного борошна, різка кормів, відсутність активних рухів тварин;


Клінічні ознаки.Захворювання у свиноматок проявляється під час опоросу або через 24-28 годин після нього. Клінічні ознаки у хворої свиноматки можуть сильно змінюватись. Зазвичай у хворої свиноматки температура тіла піднімається до 405°. При клінічному огляді реєструємо загальну слабкість, серцебиття, тремтіння. Хвора свиноматка більшу частину часу лежить. Хвора свиноматка своїх поросят не підпускає до сосків через мастит та агалактію. Свиноматки відмовляються від корму та води, відзначаються запори. Якщо перебіг хвороби у свиноматки важкий і тривалий, то при огляді відзначаємо задишку, ціаноз шкіри та слизових оболонок. Вирізняють чотири форми прояву синдрому ММА: важкий гострий мастит; метрит, що швидко розвивається, супроводжується маститом; тривалий метрит за відсутності маститу; безсимптомну агалактію.

Метрит у свиноматки зазвичай протікає у формі гнійно-каталального запалення і супроводжується мізерним або рясним виділенням із зовнішніх статевих органів лохій сіро-жовтого кольору, а також слизово-гнійного ексудату. Кількість ексудату у хворих на свиноматок буває від 2- до 200-300мл. Зовнішні статеві органи у свиноматки набряклі, слизова оболонка піхви гіперемована. При розвитку свиноматки важких форм метриту, до 60% поросят в опоросах народжуються муміфікованими або нежиттєздатними і гинуть протягом 24 годин після народження.

Мастит при синдромі ММА зазвичай протікає у серозній чи гнійно-катаральній формі і може протікати гостро, субклінічно чи хронічно. Причому при хронічному перебігу у тканинах молочної залози утворюються важковиліковні абсцеси. У всіх хворих свиноматок тією чи іншою мірою відбувається зниження або повністю припиняється лактація. Відсутність лактації позначається здоров'я поросят. Поросята стають неспокійними, верещать, стають слабкими, впадають у коматозний стан і швидко гинуть внаслідок розвитку гіпоглікемії.


Течія та прогноз. У свиноматок синдром ММА може протікати як у спорадичній, так і ензоотичній формі. Прогноз щодо збереження життя свиноматки за легкого перебігу хвороби щодо сприятливий. Однак незважаючи на це лікувальні заходи необхідно вживати негайно, оскільки внаслідок придушення материнського інстинкту у свиноматки та наявної гіпо-або агалактії протягом 24 годин прогноз для поросят стає несприятливим, і поросята гинуть від голоду (гіпоглікемія). Якщо не проводити лікування, то у свиноматки з'являються ускладнення у вигляді індурації вимені, виникають незворотні зміни у слизовій оболонці матки, які зрештою призводять до стійкого безпліддя свиноматки.


Діагноз ставлять на підставі клінічних ознак, зокрема відсутність апетиту, скорочення посліду. Вим'я може пальпуватися по обидва боки, запустивши руку під обидві лінії залоз; окремі залози, які уражені ММА, матимуть підвищену температуру. Наявність маститу може бути підтверджена тестуванням молока. Для стимулювання молоковіддачі потрібні окситоцинові ін'єкції.
У посліду може виявлятися діарея, сепсис або гіпотермія, все це може призвести до зниження споживання молока, отже, буде надлишок молока у вимені, все це може призвести до процесу висихання, перегорання молока.