Стоматит гусей - захворювання, що супроводжується запаленням слизової оболонки і розтягуванням дна ротової порожнини з подальшим випаданням язика в дивертикул міжщелепного простору, що утворився. Як правило, хворіють дорослі гуси.
Етіологія. Виникненню захворювання сприяє нестача в раціоні годівлі мінеральних речовин та вітамінів. Найчастіше страждають породи гусей, мають у сфері міжщелепного простору шкірну складку: китайські, холмогорские, тулузские та його помісі.
Патогенез. Запалення слизової оболонки дна ротової порожнини під язиком призводить до посилення салівації та секреції слизу, набряку язика, внаслідок тиску набряклим язиком відбувається розтягування дна ротової порожнини та утворюються поглиблення. У дивертикул, що утворився під язиком, потрапляє корм, застрягає і починає під впливом мікрофлори розкладатися. Якщо захворювання у гусей триває тривалий час, то у гусей розвивається гнійно-гнильне запалення всієї слизової оболонки ротової порожнини та язика.
Клінічна картина. Перебіг хвороби у гусей хронічний. На неблагополучній за цим захворюванням фермі захворювання спостерігається цілий рік. При клінічному огляді на початковій стадії захворювання при огляді ротової порожнини знаходимо почервоніння, припухання та болючість при пальпації слизової дна ротової порожнини, відзначаємо також посилену секрецію слини та слизу. В результаті тиску язика на запалену слизову оболонку в міжщелепному просторі утворюється дивертикул, що має форму мішка. У поглибленні під язиком затримуються і розкладаються кормові маси, внаслідок чого у хворих гусей може розвиватися гнійно-гнильний розпад слизової оболонки рота та язика. В результаті утруднюється прийом корму, знижується апетит, гуси починають худнути і перестають мчати.
Діагноз ставлять на підставі клінічних ознак хвороби та аналізу умов утримання та годування гусей.