У патогенезі паратифу велику роль відіграють сальмонел, що накопичуються в організмі в значній кількості ендотоксини.

Інкубаційний період коливається від однієї до семи діб.

Сальмонельоз у собак може мати гострий, підгострий і хронічний перебіг хвороби.

  • При гострій течії, яка частіше спостерігається у цуценят і кошенят захворювання супроводжується підвищенням температури тіла до 40-40,5 ° С, втрата апетиту, блювання, пронос, у фекаліях нерідко виявляють домішку крові та слизу. Хворі тварини худнуть, хода у них стає хиткою, в окремих тварин бувають конвульсії. Загибель тварини при гострому сальмонельозі може настати через 2-3 дні.
  • Підгострий перебіг хвороби супроводжується ураженням шлунка та кишечника, яке виражено слабше, ніж при гострій течії. У хворих тварин відзначаємо риніт, утруднене дихання, при аускультації легень – хрипи.
  • При хронічному перебігу хвороби у хворих тварин відзначаємо поганий апетит, періодичні проноси, у фекаліях велику кількість слизу.Розвивається бронхопневмонія із гнійними виділеннями з носа. При аускультації легень - дрібно-, середньо-і великопухирчасті хрипи. У вагітних самок реєструються аборти та метрити.

Діагноз на сальмонельоз ставлять на підставі епізоотичних даних, клінічних ознак хвороби, результатів патологоанатомічного розтину, бактеріологічного та серологічного дослідження. У ветеринарну лабораторію для бактеріологічного дослідження надсилають свіжі трупи або шматочки селезінки, печінки, нирок, легень, лімфатичні вузли та трубчасту кістку. Виділення культури ідентифікують посівом на «строкатий ряд» та постановкою РА з монорецепторними сироватками. Для прижиттєвої діагностики сальмонельозу використовують РА.


Диференціальний діагноз. Сальмонельоз диференціюють від чуми, інфекційного гепатиту, колібактеріозу, пастерельозу, лептоспірозу, вірусних пневмогастроентеритів, отруєнь.