Травматичний ретикулоперитоніт розвивається внаслідок перфорації ретикулуму. Це важливо як диференціальна діагностика інших захворювань, відмічених застоєм шлунково-кишкового тракту, оскільки викликає аналогічні ознаки. Травматичний ретикулоперитоніт найбільш поширений у зрілої молочної худоби, іноді спостерігається у м'ясної худоби та рідко зустрічається у інших жуйних тварин.
Велика рогата худоба зазвичай ковтає сторонні предмети, тому що вона не розрізняє металеві матеріали в кормі і не повністю пережовує корми перед ковтанням. Захворювання є найпоширенішим явищем, коли заготівля корму ведеться на забруднених на полях або при випасуванні на забруднених пасовищах.
Проковтнуті металеві предмети, такі як цвяхи або шматочки дроту, падають прямо в сітківку або проходять в рубець і згодом переносяться через ретикулярну складку краніовентральну частину сітки за допомогою скорочень рубця.
Через стінки ретикулуму потрапляють бактерії, які забруднюють черевну порожнину. В результаті перитоніт, як правило, локалізований і часто призводить до спайок. Рідше розвивається важчий дифузний перитоніт. Об'єкт може проникнути через діафрагму і увійти в грудну порожнину (викликаючи плеврит та іноді абсцес легеневої артерії) та перикардіальний мішок (викликаючи перикардит, що іноді супроводжується міокардитом). Іноді печінка чи селезінка можуть проколюватися та інфікуватися, що призводить до абсцедування чи розвитку сепсису.
Початкове проникнення в ретикулум характеризується раптовим настанням рутино-ретикулярної атонії та різким падінням молочної продуктивності. Фекальний вихід зменшується. Температура прямої кишки часто трохи підвищена. Частота серцевих скорочень нормальна або злегка збільшена, а дихання зазвичай поверхове та прискорене. Спочатку корова має вигнуту спину; тривожний вираз; небажання рухатися; і неспокійна, обережна хода. Вимушені різкі рухи, а також дефекація, сечовипускання, брехня, встання та переступання через бар'єри можуть супроводжуватись стогом. Стогін можуть бути викликані шляхом натискання на мечоподібну кістку або шляхом сильного затискання холки, що викликає розширення грудної клітки та нижньої частини живота. Хрипи можна виявити, помістивши стетоскоп на трахею і тиск або затиснувши холку в кінці вдиху. Тремор трицепса та відведення ліктя можна побачити.
У хронічних випадках споживання корму та вироблення фекалій знижуються, а виробництво молока залишається низьким. Ознаки краніального болю у животі стають менш явними, і ректальна температура зазвичай повертається до норми, коли гостре запалення спадає, а забруднення очеревини припиняється. У деяких великої рогатої худоби розвивається синдром вагінального розладу травлення через спайки, які утворюються після перфорації стороннього тіла, особливо на вентромедіальній сітці.
У корів з плевритом або перикардитом через перфорацію стороннього тіла зазвичай буває депресія, тахікардія (>90 ударів на хвилину) та пірексія (40°C). Плеврит проявляється швидким, поверхневим диханням; приглушені звуки легень; і, можливо, тертя плевриту. Торацентез може дати кілька літрів септичної рідини. Травматичний перикардит найчастіше характеризується приглушеними звуками серця; проте на початку процесу захворювання при аускультації можна почути тертя перикарда або бризки газу та рідини (шум пральної машини). Розтягнення яремної вени та застійна серцева недостатність з вираженим піднижньощелепним та грудинним набряком є частими наслідками травматичного ретикулоперикардиту. Прогноз важкий, із цими ускладненнями.
Це може бути засноване на анамнезі (за наявності) та клінічних результатах, якщо корову обстежують з появою ознак. Без точного анамнезу і коли стан присутній протягом кількох днів або довше, діагностика є складнішою. Інші причини перитоніту, особливо виразки на черевній порожнині, важко від травматичного ретикулоперитоніту. Диференціальний діагноз повинен включати стани, які можуть викликати змінні або неспецифічні ознаки шлунково-кишкового тракту, наприклад, розлад шлунка, лімфосаркома або кишкова непрохідність. Зміщення або хвилястість або мазала повинні бути виключені одночасною аускультацією та перкусією. Плеврит або перикардит нетравматичного походження викликають ознаки, подібні до тих, які пов'язані з перфорацією стороннього тіла.

У багатьох випадках спостерігається нейтрофілія з лівим усуненням. Концентрації фібриногену у плазмі можуть бути збільшені, а концентрації гаптоглобіну, амілоїду А та загального білка у плазмі можуть бути значно збільшені. Сильно уражена велика рогата худоба може мати порушення коагуляції, про що свідчить тривалий час протромбіну, час тромбіну та частковий час активації тромбопластину. Кислотно-основний стан та рівень електроліту в сироватці зазвичай нормальні, тому що слизова та тонка кишка можуть залишатися нормальними.