Пневмоаероцистит (Pneumoaerocystitis) – запалення легких та повітроносних мішків у птиці. Захворювання зустрічається у всіх видів молодняку птиці, при цьому у курчат та індичат, уражаються переважно легені та бронхи, викликаючи у них розвиток бронхопневмонії, а у каченят і гусенят, додатково уражаються і повітроносні мішки (аероцитит).
За характером запалення може бути серозними, катаральними, гнійними, геморагічними та фібринозними. За течією гострими та хронічними, за величиною поразки – осередковими та дифузними, за своїм походженням – первинними та вторинними. Для захворювання характерна сезонність, хвороба переважно буває ранньою весною та пізно восени.


Етіологія. Причинами захворювання є переохолодження молодняку, при утриманні його в холодних приміщеннях з підвищеною вологістю повітря та вмістом шкідливих газів. Захворюванню сприяє нестача у раціоні вітамінам А.


Патогенез. У птиці порушується місцевий захист органів дихання, відбувається підвищення проникності стінок кровоносних судин. Поразка слизової оболонки, утворення і скупчення ексудату в альвеолах і повітроносних мішках ускладнює у хворого птаха дихання, у неї з'являється задишка, тахікардія. Все це призводить до розвитку в організмі птиці ацидозу та явищ гіпоксії.


При клінічному огляді у хворого птаха спостерігається різке пригнічення, хиткість ходи, відсутність апетиту. Дихання напружене, із хрипами, яке чути на відстань. Шия у хворого птаха витягнута, дзьоб розкритий. Температура тіла у хворого птаха в перші дні хвороби підвищується на 1-1,5 ° С, потім знижується до норми.


Течія. Захворювання у птиці найчастіше буває гострим і якщо власники птиці не вживуть заходів щодо своєчасного надання хворому на птицю лікувальної допомоги, то смерть птиці від асфіксії настає в перші дні хвороби.


Патологоанатомічні зміни. При розтині полеглих птиці слизова оболонка бронхів і трахеї почервоніла, у просвіті бронхів знаходимо пінисту рідину. Легенева тканина набрякла, гіперемована, ділянки нормальної легеневої тканини чергуються з ділянками катарального або фібринозного запалення, дані ділянки ураженої легені, опущені у воду, тонуть. При розтині повітроносних мішків знаходимо пухкі нитки, фібринозні плівки або сирні згустки. Серцевий м'яз в'ялий, у деяких полеглих птахів виявляємо фібринозний перикардит.


Діагноз ставлять на підставі клінічної картини, результатів патологоанатомічного розтину загиблої птиці та вивчення умов утримання. При проведенні диференціальної діагностики виключають інфекційні захворювання, які протікають у птиці з симптомами ураження дихальної системи (пастерельоз, хвороба Ньюкасла, грип птахів, інфекційний бронхіт, інфекційний ларинготрахеїт, орнітоз, мікоплазмоз), аспергільоз тварин, іспергільоз тварин;гіповітаміноз-А у курей та інші).