Плягіоргосп курей - хвороба статевих органів (фабрицієвої сумки та яйцеводів) курей та індиків.
Збудник – трематода Plagiorchis arcuata сімейства Plagiorchidae. Це невелика трематода, довжина її 4-4,75 мм, ширина 1,2-1,5 мм, тіло витягнуте, що поступово звужується до обох кінців; добре розвинені ротова та черевна присоски. Позаду черевної присоски лежить округлий яєчник. У задній половині тіла розташовано два насінники округлої форми. Жовточник розвинений, починається лише на рівні стравоходу і сягає заднього кінця тіла. Яйця дрібні, довжина їх 0,035-0,042 мм, ширина 0,021-0,023 мм, овальної форми, світло-коричневого кольору.
Цикл розвитку. У зовнішньому середовищі яйця плягіорхісів потрапляють у водоймища, де в них розвиваються мірацидії, які виходять з яйця, проникають у прісноводного молюска і за 18 днів перетворюються на церкаріїв. Останніх після виходу із молюска заковтує другий додатковий господар. У ньому протягом 60 днів церкарії розвиваються до метацеркаріїв. Птах заражається плягіоргоспом при заковтуванні заражених бабок або їх личинок. В організмі птахів гельмінти розвиваються протягом 5-14 днів після заковтування бабок. Яйця збудника з послідом птахів виділяються у зовнішнє середовище. В організмі курей плягіорхіси живуть близько трьох тижнів.
Клінічні ознаки Розрізняють три стадії хвороби. На початку захворювання кури здаються на вигляд абсолютно здоровими, у них збережені апетит, рухливість, але яйцекладка знижена. Знесені яйця мають нормальну величину та склад, але шкаралупа їх витончена, м'яка, легко розривається. Незабаром кури починають нести яйця, позбавлені шкаралупи, покриті лише підшкаралуповою перетинкою, що легко розривається. Потім настає утруднена кладка та затримка виділення яйця. Ця стадія триває близько 3-4 тижнів.
У другій стадії у курей спостерігається втрата апетиту, виснаження, малорухливість; вони довго сидять у кутку або на гніздах. Яйцекладка повністю припиняється. Іноді з клоаки витікає велика кількість рідини білого кольору. В області черевця випадає пір'я. У деяких курей збільшується живіт. З'являється хитка хода. Кури широко розставляють ноги убік; тривалість цього періоду одна-півтора тижня.
У третьому періоді хвороби температура тіла підвищується до 43 ° С, спостерігається загальний занепад сил, «качина хода», зад витягнутий. При натисканні область живота виявляється болючість. Клоака випнута, краї її почервонілі. Тривалість цієї стадії 2-4 дні.
При сильному зараженні смертність курей сягає 95%; лише окремі кури виживають, але потім вони не несуть яйця. При слабкому зараженні в умовах хорошого утримання та годування захворювання не розвивається до другої та третьої стадій, і може настати повне одужання.
Діагностика Прижиттєвий діагноз встановлюють на підставі клінічних ознак даних гельмінтоовоскопії за методом послідовних змивів. Для дослідження беруть проби посліду або рідину, що виділяється з клоаки. Гельмінтоовоскопічно плягіоргосп легко діагностується у першій та на початку другої стадії; надалі яйця не виявляються.
Посмертно плягіоргосп діагностують при розтині. При сильно вираженому сальпінгіті та перитоніті плягі-орхіси виявляються у невеликій кількості або зовсім відсутні. Яйцевод розкривають по всій довжині. Розріз роблять над чорним кюветом. Плягіорхіси виявляють на слизовій оболонці у вигляді невеликих блідо-рожевих накладень. Якщо при перегляді яйцевода плягіорхіси не знаходять, то користуються методом зішкрібання за допомогою предметного скла. Так само роблять і з фабрицієвою сумкою. Зішкріб досліджують за методом послідовного промивання.
Диференційна діагностика. Плягіоргосп слід диференціювати від: простогонімозів. При розтині яйцевода плягіорхіси знаходяться в нижній третині яйцеводи, тоді як простогонімуси виявляються на слизовій оболонці вздовж усього яйцеводи. Враховують морфологічні особливості жовточників та насінників тих та інших паразитів.