Перозис (ковзне сухожилля, ковзний суглоб) - захворювання, що характеризується порушенням формування кісток, розслабленням зв'язкового апарату та сухожилля м'язів кінцівок, через що і відбувається вільне зміщення суглобів.
Відбувається розслаблення зв'язкового апарату та сухожилля м'язів кінцівок, що веде до вільного зміщення суглобів («ковзний суглоб», ковзне сухожилля»). Перозисом хворіють головним чином на індичата і курчата, рідше молодняк інших видів птахів.


Етіологія. Головною причиною появи серед молодняку перозису є недолік у раціоні мікроелемента марганцю, що призводить до затримки росту трубчастих кісток у довжину. Зміст марганцю в кістках хворих на перозис в 3-4 рази менше, ніж у здорових. Розвитку перозису сприяє нестача в раціоні холіну, рибофлавіну, біотину, нікотинової, пантотенової та фолієвої кислот.


Патогенез. При перозисі відбувається порушення синтезу жирних кислот, білків, порушуються окисно-відновні процеси. Відбувається зниження активності тканинного дихання, уповільнюється ріст трубчастих кісток, вони коротшають, згинаються, суглоби деформуються. Патологічні зміни починають розвиватись у період ембріогенезу.


Клінічні ознаки Перебіг хвороби хронічний. У хворої птиці спостерігається потовщення та укорочення трубчастих кісток гомілки, плюсни, стегнової, плечової та ліктьової; суглоби деформовані. Сухожилля литкового м'яза зміщується зі свого кісткового мишля, що веде до втрати здатності у птиці пересуватися, плюсневі суглоби опухають і ущільнюються, великогомілкова і тарзальна кістки повернені всередину. Курчата та індичата худнуть, відстають у зростанні та розвитку і гинуть від виснаження. У курей-несучок клінічні ознаки перозису клінічно не виявляються, але з яєць виводиться молодняк з вираженими симптомами хвороби.


Патологоанатомічні зміни. При розтині відзначаємо потовщення скакального суглоба, набряклість зв'язок, сухожильних піхв. Птах виснажений, сухість і ламкість пера, деформація хребців, наявність у них або навколо них дрібних крововиливів.


Діагноз. Діагноз ставиться на підставі клінічних ознак та патологоанатомічних змін. При постановці діагнозу виключають рахіт, гіповітаміноз В2, запалення суглобів кінцівок різної етіології.