Паратиф (сальмонельоз) птиці це інфекційне захворювання молодняку птиці багатьох видів, але переважно хворіють каченята та гусята. Збудник хвороби – сальмонела. До захворювання сприйнятливий і людина.

Збудник – Salmonella gallinarum.

Сприйнятливість. У природних умовах на тиф хворіють кури, індички, цесарки, фазани, куріпки, тетеруки, горобці та співчі птахи.
Епізоотія тифу зазвичай спостерігається серед дорослого птаха, що починає яйцекладку. Однак іноді хворіє птах 1 - -2-місячного віку.


Джерела та шляхи зараження. Основним джерелом зараження є хворий і перехворілий птах (бактеріоносії), що виділяє з фекальними масами збудника хвороби, а також інфіковані вигули, корми, вода.
Переносниками збудника можуть бути кліщі. Зараження птиці тифом відбувається головним чином через травний тракт, дихальні шляхи, подряпини та садна шкіри.


Симптоми. Тривалість інкубаційного періоду 3-5 днів (рідко 2 тижні). Хвороба часто протікає гостро септично. Тривалість хвороби при гострій течії 3-5 днів, а при підгострому - 8-15 днів. При гострій і підгострій течії тифу апетит відсутній, спрага, пір'я скуйовджені, крила опущені, при пересуванні птах похитується. Температура тіла підвищується до 43 °. Випорожнення рідкі, пінисті, оранжево.зеленого кольору. Гребінець та сережки бліді, іноді жовтяничні.


Розтин. У черевній порожнині виявляють серозний або серозно-фібринозний ексудат. Печінка червонувато-бурого або бронзового (жовто-зеленого) кольору, пухка, збільшена в 1,5 рази і більше, нерідко на поверхні помітні смуги від тиску ребер. Жовчний міхур розширений та переповнений жовчю. Селезінка збільшена в 2-3 рази. Нирки набряклі. У серцевій сорочці міститься серозний або серозно-фібринозний ексудат. Серцевий м'яз бліда, іноді в ній виявляють незначних розмірів сірувато-білі горбки та вузлики некрозу круглої та довгастої форми. На вінцевій борозенці та коронарних судинах іноді знаходять точкові крововиливи. Слизова оболонка дванадцятипалої кишки, котрий іноді інших кишок катарально, але частіше геморагічно запалена.


Діагноз. Діагностують тиф на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак та патологоанатомічних змін. Підтверджують діагноз наслідками бактеріологічного дослідження.