Оофорит (оваріїт) – запалення яєчників. Оофорити у курей протікають потай без виражених клінічних ознак. Виявити захворювання можна за непрямими ознаками: припинення яйцекладки та блідість гребінця. Запалення яєчників реєструється у молодок та курей-несучок. Запальні захворювання яєчників зумовлені їхньою структурою та функціями, отже, діагностика патології має бути комплексною з урахуванням багатофакторності.


Клінічні ознаки Запалення яєчників проявляється пригніченням, припиненням яйцекладки, але найчастіше виявляється на розтині. Уражений яєчник має сірий колір, зрілі жовткові фолікули відсутні, а капсули, що недозріли на поверхні, можуть мати полосчасті крововиливи. Причиною виникнення захворювання є надлишок білка при нестачі вітамінів та порушення технології вирощування птахів. Порушення світлового режиму. Причиною захворювання може бути заслонення інших хвороб (пулороз, пастерельоз та ін.). При нестачі вітамінів А, Д, Е, затримується дозрівання яєчників та спостерігається їх деформації, а за недостатнього надходження кальцію в організмі порушується іонна рівновага, що призводить до порушення функції яєчників. У хворих курей клінічний стан характеризується такими показниками: середня вгодованість, гребінь блідо-рожевий, кінчик його ціанотичний.


Патологоанатомічні зміни. При розтині птахів виявляли крововилив у яєчнику, овульовані фолікули, а також велику кількість деформованих фолікул, частина з яких була з розірваними оболонками. При цьому яйце вод, як правило, було добре розвинене без видимих змін. Печінка зазвичай була жовто-коричневого кольору із ознаками жирового переродження. Яєчник має вигляд безформної маси у вигляді кісти, наповненої зеленувато-бурою маслянистою рідиною гнильного запаху. Жовткові фолікули деформовані, вміст їх розріджений, зеленого або сіро-брудного відтінку, в оболонці фолікулів спостерігаються крововиливи. У яєчнику поряд з патологічними зміненими можна виявити і фолікули, що нормально збереглися.


Діагноз ставлять на основі клінічної картини та патологоанатомічних змін.