Остеодистрофія це хронічне захворювання ВРХ, пов'язане з порушенням обміну кальцію та фосфору, а також вітамінів. Уражається кісткова тканина. Поразка характеризується її розм'якшенням, деформацією, остеопорозом. Кісткова тканина замінюється сполучною. Найбільш схильні до захворювання тільні і високопродуктивні молочні корови.

Причина хвороби - нестача кальцію та фосфору в раціоні, порушення їх співвідношення чи всмоктування. Розвитку захворювання сприяють раціони, що містять силос або жом з підвищеною кислотністю, нестачу вітаміну D і відсутність моціону. У стійловий період захворювання сприяє скупчене утримання тварин у приміщеннях із незадовільними параметрами мікроклімату. Також хвороба може розвиватися у разі порушення травлення.

У молочних корів хвороба викликає зниження продуктивності, спостерігаються родові та післяпологові ускладнення, мастити. Телята народжуються слабкими і часто хворіють. На початковій стадії захворювання у тварини худне, пропадає блиск волосяного покриву, проявляється лизуха. Надалі розм'якшується кісткова тканина, тварина кульгає, їй важко встати, розчиняються хребці хвоста та маклаки. Якщо вчасно не провести лікування, то можлива деформація грудної клітки та хребта, потовщення суглобів. Можливі переломи кісток. При лабораторному аналізі у крові тварин виявляють нестачу неорганічного фосфору, резервна лужність знижена, збільшена лужна фосфотаза.
Відповідні зміни визначаються і при огляді забитої тварини: хребці хвоста, ребра, остисті відростки, маклаки, кістки щелепи розм'якшені, дистрофічні зміни печінки, серця та нирок. Виявляють запалення слизової оболонки органів травлення.

Діагноз ставлять на підставі клінічної картини, патологоанатомічних змін та аналізу раціону годівлі. Для попередження захворювання та ранньої діагностики необхідно проводити регулярні біохімічні дослідження крові тварин, так званого, підвищеного ризику (новотельні, глибокостільні та високопродуктивні корови, слабкі телята).