Лептоспіроз є зоонозом, що викликається бактеріями роду Leptospira. Залежно від розташування різні серотипи часто більш поширені. Деякі приклади різних серотипів: харджо, помона, канікола, ітерогоморагія та грипотифоз.
Велика рогата худоба є господарем серотипу Харджо, Цей серотип для великої рогатої худоби, як інфекція менш серйозна. Тварини, заражені іншими штамами (такими як помона), страждають на тяжку хворобу. Хворі тварини заражають інших сприйнятливих тварин. Носіями інфекції можуть бути велика рогата худоба, свині, собаки, гризуни або коні.
Тварина може бути заражена серотипом його власного виду (підтримуюча інфекція-господар або адаптована до господаря інфекція) або серотипами, що підтримуються іншими видами (випадкова або неадаптована інфекція). Лептоспіроз передається безпосередньо між тваринами, або опосередковано через довкілля.


Симптоми. Клінічні ознаки хвороби залежать від ступеня стійкості або імунітету стада, що заражає серотипу та віку зараженої тварини.
Адаптований до господаря Leptospira hardjo-bovis може інфікувати тварин у будь-якому віці, включаючи молодих телят. Безпліддя, що може виникнути внаслідок постійних інфекцій репродуктивного тракту, є, мабуть, найбільш економічно небезпечним аспектом лептоспірозу. Низькі титри антитіл зазвичай пов'язані з цим серотипом, що ускладнює виявлення та діагностику.
Серотипи не адаптовані до господаря, включають помона, канікола, ітерогоморагія та грипотифоз. Клінічні ознаки, викликані цими серотипами, як правило, сильно відрізняються від зараження хард-бові. Коли у телят виникає лептоспіроз, пов'язаний із непристосованими до господаря серотипами, результатом є висока температура, анемія, червона сеча, жовтяниця, а іноді й смерть протягом трьох-п'яти днів. У великої рогатої худоби початкові симптоми, такі як лихоманка та летаргія, часто бувають слабшими і зазвичай залишаються непоміченими. Крім того, літні тварини зазвичай не вмирають від лептоспірозу. Корми, що годують, дають менше молока, і протягом тижня або більше молоко, яке вони виробляють, є густим і жовтим.
Лептоспіроз також вражає стельних корів, викликаючи ембріональну смерть, аборти, мертвонародження, затримку плаценти та народження слабких телят. Аборти зазвичай відбуваються за три-десять тижнів після зараження.


Патологоанатомічні зміни. При розтині виявляють: жовтяницю; некрози шкіри; нефрозо-нефрит: слабкий геморагічний діатез; гемоглобінурію; незмінену селезінку; зернисту дистрофію печінки та міокарда.


Діагностика. Враховують епізоотологічні дані, клінічні ознаки та патологоанатомічні зміни.
Остаточно діагноз ставлять виходячи з лабораторних методів дослідження (мікроскопічний, серологічний і гістологічний).
Захворювання у великої рогатої худоби необхідно диференціювати від бруцельозу, піроплазмідозів, кампілобактеріозу, хламідіозу та листериозу.