Лептоспіроз (Leptospirosis), інфекційна жовтяниця - антропозоонозна, природно-осередкова інфекція багатьох видів тварин і людини.


Етіологія. Збудник – спірохетоподібні мікроорганізми, що належать до роду лептоспір. Загалом у свиней виявлено 20 серотипів лептоспірів – збудників хвороби. Патогенні лептоспіри чутливі до більшості дезінфікуючих засобів і гинуть від їхнього впливу миттєво.


Епізоотологія. Сприйнятливі свині різного віку. Молоді тварини сприйнятливіші і хвороба у них протікає важче. Джерелом інфекції служать хворі або хворі на лептоспіроз домашні та дикі тварини. Тривалість лептоспіроносій у свиней-один рік і більше. Зараження свиней найчастіше відбувається за допомогою інфікованої сечі при сумісному вмісті сприйнятливих тварин та лептоспіроносіїв.


Клінічні ознаки. Інкубаційний період залежно від загального стану організму тварини, віку, вірулентності та кількості прониклих організм хвороботворних лептоспірів становить від 2 до 20 днів і більше. Хвороба може протікати гостро, підгостро, хронічно, а найчастіше і безсимптомно. У поросят віком до 3 місяців реєструють, як правило, гострий перебіг лептоспірозу з підвищенням температури тіла до 40-41,5 ° С. У них розвиваються кон'юнктивіт, загальна слабкість, пронос, іноді жовтяниця. У гострій формі хвороба триває 4-10 днів та супроводжується смертність до 20-30, а іноді й 90% поросят.
Підгострий перебіг відзначають як у поросят-сосунів, так і у молодняку у 6-місячного віку. Для нього характерні переміжна лихоманка, тривалі виснажливі проноси, іноді жовтушність, некрози ділянок шкіри з подальшим відторгненням відмерлих ділянок. У хворих поросят внаслідок ураження капілярних судин найчастіше випотіває транссудат, що засихає на поверхні шкіри у вигляді великих кірок. Тривалість хвороби - до 20 днів, але смертельний результат рідше, ніж при гострій течії.
У дорослих свиней лептоспіроз частіше протікає хронічно зі слабко вираженими клінічними ознаками: легка лихоманка, тимчасова відсутність апетиту, некрози шкіри, рідко жовтяничність. Супроводжується абортами у свиноматок в останні дні поросності.
Безсимптомний перебіг лептоспірозу характеризується позитивними реакціями сироватки крові свиней з різними серотипами лептоспіру. Хвороба може протікати у вигляді змішаної інфекції із хворобою Ауесі бруцельозом, сальмонельозом, кормовими токсикозами та ін.


Патологоанатомічні зміни. Трупи полеглих поросят зазвичай виснажені з щетиною, що випала місцями, і некрозами шкіри. У свиноматок відзначають некрози сосків, анемію шкіри, підшкірної клітковини, мускулатури, серозних та слизових покривів. Якщо хвороба протікала з жовтяницею, то органи та тканини з відтінком. Печінка збільшена, в'яла, жовтуватого або глинистого кольору, з крововиливами та сірими некротичними осередками. Нирки дещо збільшені, бліді, капсула легко знімається, під капсулою точкові крововиливи. У просвіті канальців при гістологічному дослідженні виявляють лептоспіри. Серцевий м'яз буває в'ялим, переродженим, на епікарді та ендокарді точкові та полосчасті крововиливи. У поросят спостерігають запальний процес у шлунку та кишечнику. Абортовані плоди анемічні, іноді жовтяничні, з точковими крововиливами у нирках, печінці та на епікарді.


Діагноз ставлять з урахуванням комплексу епізоотологічних, клінічних, патологоанатомічних даних та результатів лабораторних досліджень-бактеріологічних (мікроскопія патологічного матеріалу, висів на спеціальні поживні середовища та зараження лабораторних тварин) та серологічних (реакція мікроаглютинації та лізису). Лептоспіроз свиней необхідно диференціювати від бруцельозу, листериозу, хвороби Ауески, сальмонельозу, дизентерії, вірусного (трансмісивного) гастроентериту, кормових отруєнь та авітамінозів.