Лейшманіози - загальні для тварин і людини захворювання з природним осередком, протікають частіше хронічно і викликаються найпростішими організмами сімейства Trypanosomatidae.


Збудник. Є 2 види збудників лейшманіозу собак: шкірний лейшманіоз викликають Leischmania tropica; L.danovani – вісцеральний (внутрішній). Дефінітивні господарі – собаки та людина (ймовірно і деякі інші м'ясоїдні), переносники – комахи (москіти); Нині відомо понад 300 видів. Комахи - активні кровососи під час ссання крові хворої людини чи собаки ковтають лейшманії.

 


Епізоотологічні дані.
Лейшманіози - широко поширені інвазійні захворювання, що зустрічаються в багатьох країнах світу, проте мають природну осередковість, пов'язану з ареалом поширення переносника та наявністю резервуарних господарів.
Оскільки лейшманіози відносяться до антропонозів, дані захворювання мають особливе значення як для здоров'я людини, так і для здоров'я собак.
Лейшманіоз собак та людини реєструють осередково, що залежить від району поширення москітів – переносників інвазії. Наприклад, у Криму та на Кавказі виліт москітів першої генерації із зимівель починається наприкінці травня чи на початку червня. Середня тривалість життя самок становить 2-3 тижні. Весь цикл розвитку комахи (від яйця до дорослої комахи) завершується за 35-55 діб.
Основні місця виходу комах - підпілля житлових приміщень, щілини у стінах, помірно вологі місця у хлівах, сміттєзвалища тощо. В умовах дикої природи вони розмножуються в норах гризунів, живлячись їх кров'ю, личинки комах харчуються послідом та різними органічними субстратами. Зазвичай перезимовують личинки четвертої стадії та лялечки.
В епізоотичному осередку москіти бувають інвазовані лейшманіями до 60%. Величезне значення для збереження та поширення інвазії в природі має наявність великої кількості резервуарних господарів паразиту - хижаків сімейства собачих, піщанок, польок, ховрахів та ін.


Зараження. Інкубаційний період може вимірюватися кількома тижнями чи місяцями. Розрізняють шкірний лейшманіоз з локалізацією збудників у місцях ураження шкіри та вісцеральний з ураженням печінки, селезінки, кісткового мозку, лімфатичних вузлів тощо.


Симптоми. При шкірній формі лейшманіозу на місці впровадження паразитів в області спинки носа, навколо очей, вух тварини з'являються вузлики, які потім перетворюються на виразки, з'являються ділянки облисіння на шкірі. Така форма інвазії зазвичай протікає хронічно (протягом року і більше), але загибель тварин не відзначається.
Вісцеральний лейшманіоз протікає важко, як гостро, і хронічно. Ця форма захворювання характеризується ураженням ретикулоендотеліальної системи, лихоманкою, пригніченням та схудненням.
Відзначають прогресуючу анемію, кон'юнктивіт та нерідко розлад функції травлення.
Фекалії - зі слизом та домішкою крові. В ділянці голови з'являються виразки. Порушується гемодинаміка, можуть настати парези та паралічі.
Паразити та продукти їхнього метаболізму надають на організм собаки багатосторонній вплив, викликаючи механічне руйнування клітин, алергічні та токсичні реакції. Оскільки лейшманії локалізуються та розмножуються в кістковому мозку, паренхіматозних органах, лімфовузлах та ендотелії судин, обумовлюється місцева проліферативна реакція та збільшення лімфатичних вузлів, печінки та селезінки.
Порушується теплорегуляція, виникає лихоманка та загальне пригнічення центральної нервової системи.
Поразка капілярів викликає розмноження ретикулоендотеліальних клітин шкіри, утворюються папули, потім виразки, що довго не гояться.
Гострий перебіг захворювання спостерігається у молодих собак (до 3-річного віку). Хронічне протягом лейшманіозу характеризується тими самими ознаками, як і гостре, але ці ознаки менш виражені.
Собаки гинуть через кілька місяців після появи перших симптомів хвороби, але іноді можливе одужання.


Діагноз. Хворобу діагностують на підставі комплексних досліджень та врахування епізоотичної ситуації. Для виявлення лейшманії при шкірній формі готують мазки з уражених ділянок, а при вісцеральній – з пунктату кісткового мозку чи лімфатичних вузлів.
Мазки фарбують методом Романовського-Гімза. При цьому ядро набуває рубіново-червоного кольору, цитоплазма - блакитний. Застосовують серологічні дослідження сироватки крові за РІФ, РСК та РНГА. Досить добре розроблені методи культивування лейшманії, а також біопроби на хом'яках та білих мишах.
При диференціальній діагностиці необхідно диференціювати шкірну форму лейшманіозу від демодекозу, при якому в зіскрібках шкіри виявляють кліщів D.canis.