Ларингіт – запалення слизової оболонки гортані. Захворювання зустрічається переважно у холодну пору року.
Ларингіт може бути гострим або хронічним за течією, первинним чи вторинним – за походженням. За характером запалення виділяють катаральну та крупозну форми.
Первинні ларингіти зазвичай є наслідком поганого утримання та годування собаки. Безпосередньою причиною хвороби можуть стати переохолодження, протяги, подразнення слизової оболонки гортані під час пиття холодної чи гарячої води, вдиханні дратівливих газів, пилу, деяких ліків, при споживанні морожених продуктів. Сприятливими факторами є низька загальна опірність до несприятливих факторів, зніжений зміст та відсутність моціону.
Побічні ларингіти розвиваються як ускладнення при деяких інфекціях, при переході запалення на слизову оболонку гортані з носової порожнини і так далі.
Основними ознаками гострого катарального ларингіту є кашель, звуження просвіту та запальний набряк гортані.
На початку захворювання помітна інспіраторна задишка, сухий, різкий, уривчастий і дуже болісний кашель, який змінюється вологим, протяжним та безболісним.
При вдиханні холодного або запорошеного повітря, прийомі корму та води, особливо холодних, напади кашлю посилюються і можуть спровокувати блювання. Дихання утруднене, при аускультації грудної клітки прослуховуються хрипи. Пальпація області гортані болюча (неспокійна поведінка тварини).
Крупозний ларингіт характеризується сильним пригніченням хворого собаки, швидким підвищенням температури тіла до 40-41 ° С, фібрилярним посмикуванням мускулатури. Дихання прискорене та утруднене. Видимі слизові оболонки синюшні, підщелепні лімфовузли збільшені. Пальпація гортані виявляє її набряклість та різке підвищення чутливості. При аускультації грудей, особливо на вдиху, чути різнохарактерні хрипи.
При диференціальній діагностиці насамперед, за результатами пальпації, перкусії та аускультації, виключають ураження трахеї, бронхів та легень (у скрутних випадках рекомендовано рентгенографічне дослідження), а також інфекційні захворювання – такі як чума, аденовіроз, лейкоз та інші.