Діагностика колібактеріозу свиней (Ешеріхіоз/Колідіарея).

Етіологія

Колібактеріоз поросят або як його ще називають «жовта смерть» - це хвороба, що розвивається на 2-3 день після народження. Виявляється характерною жовтою рідкою діареєю з виснаженням організму. В основі інфекції лежить грамнегативна (Гр-) паличка Escherichia coli та її токсини. Ці токсини, прикріплюючись до ворсинок кишечника, порушують механізми реабсорбції натрію і призводять до наповнення кишкової трубки водою. Однак антитіла молозива (першого молока) створюють плівку, що блокує, на поверхні кишечника. Тому важливо контролювати споживання новонароджених молозива у першу добу. Характерна зимово-весняна сезонність.

 

КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ

Перші ознаки іноді можна побачити навіть у перші години життя. В основному це спостерігається у першопоросок. Починається все з діареї жовтого кольору, який може змінюватися в процесі з часом, доходячи до сіро-білого. В результаті діареї відбувається швидка втрата маси та зневоднення організму. Менше ніж за добу порося може втратити більше половини своєї маси тіла! Інфікуватися можуть як окремі особини, так і весь послід повністю. Важливо помітити початок процесу якомога раніше і розпочати лікування. Невеликі краплі рідких фекалій на тілі довкола анального отвору – ось ознака з якого потрібно приступати до терапії. Уражені тварини, що вижили, ніколи не зможуть дати повноцінних приростів ваги в майбутньому на дорощуванні та відгодівлі.

 

 

ПАТОГЕНЕЗ

Поразка тонкого кишечника в перші дні життя обумовлена його незахищеністю, що дозволяє ешеріхіям розмножуватися. Бактерії проникають у слизову оболонку тонкого відділу кишечника і інтенсивно там розмножуються виділяючи екзо та ендо токсини. Токсини адсорбуються на ворсинках кишкового епітелію та через медіатори пригнічують реабсорбцію натрію. Внаслідок чого просвіт кишечника наповнюється рідиною, посилюється перистальтика та виникає діарея. Внаслідок чого з організму виводяться вода та електроліти, що може призвести до зневоднення та дегідратаційного шоку. Пройшовши стінку кишечника, бактерії через лімфу можуть потрапляти в кров і викликати септицемію.

Ентеритна форма

Характеризується млявістю та пригніченням. Вовняний покрив на поверхні тіла скуйовджений. Поросята більшу частину часу лежать один на одному під світловою плямою лампи. Профузний пронос без ознак токсикозу. Смертність не висока.

 

Септична форма

При септичній формі спостерігається висока температура тіла. Яскраво виражена блювота реакція. Спостерігаються нервові розлади, порушення координації руху. Розвивається септичний процес. Смерть відбувається протягом 2-3 діб. Смертність може сягати 80%!

 

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА

Колібактеріоз новонароджених має свій особливий вигляд та колір. Важливо вміти візуально відрізнити за характером діареї причину, що її викликала. Бактеріальна діарея (колібактеріоз) зазвичай глянсово-жовта рідка. Паразитарна (кокцидіоз) матово-жовта пастоподібна. Протеїнова (Діарея благополуччя) безбарвна водянисто-слизова. Вірусна (або асоційована з бактеріями) зелена рідка. Діагноз на колібактеріоз легко поставити за допомогою смужок рН. Реакція pH (>8.0). Характерна пат. картина: розширений газом тонкий відділ кишечника з рідким наповненням.

 

 

ПАТОЛОГО-АНАТОМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Патолого-анатомическое исследование показывает острый и под острый катаральный энтерит.
При внешнем осмотре заметно значительное степень истощения и пустой желудок. Характерные для сильного обезвоживания - впалые глаза.
Перианальный участок и задние конечности покрыты водянистыми фекалиями.
Тонкий отдел кишечника водянистый с желтым, не переваренным содержимым. Через поверхность кишечной стенки видны места газообразования, которые и вызвали увеличение кишечного просвета.