Кокцидіоз це паразитарні захворювання свиней, що викликаються найпростішими та характеризуються геморагічним запаленням тонкого та товстого відділу кишечника, залежно від виду паразита.

Етіологія. Кокцидіоз викликається паразитичними найпростішими, що належать до класу Sporosoa, загону Coccidia, сімейства Eimeriidae. Кокцидії строго специфічні та мають певні місця локалізації в організмі тварин.

Епізоотологія. Зараженість свиней кокцидіями може досягати 100%. Клінічно перехворюють 1-4-місячні поросята. Найчастіше спалахи кокцидіозу спостерігаються у весняно-літній період року.

Патогенез. Кокцидії паразитують у епітеліальних клітинах кишечника свиней. У місці їхньої локалізації розвивається запальний процес, потім тканини стінки кишечника дистрофічно змінюються. У хворих тварин зменшується кількість еритроцитів, розвивається анізоцитоз, порушується обмін речовин. Великі пошкодження тканин кишечника значно знижують бар'єрну функцію його слизової оболонки та токсичні продукти, потрапляючи в кров тварини, викликають токсикоз.

Клінічні ознаки Захворювання протікає у гострій, хронічній та латентній формах. Інкубаційний період триває 10-20 днів. Гостра форма характеризується швидкою течією. Температура тіла підвищується до 41-41,5 ° С, розвиваються загальна слабкість організму, профузний пронос, підвищена спрага, анемічність слизових оболонок. Різко зменшується кількість еритроцитів. Гостра форма хвороби спостерігається у поросят 1-4-місячного віку. Хронічна форма хвороби частіше зустрічається у доросліших тварин. Хвороба триває протягом кількох тижнів. Свині виснажені, температура тіла у перші дні хвороби підвищується до 42 ° С, а потім знижується до норми. Апетит знижений, розвивається спрага. Щетина стає матовою. Розлад діяльності шлунково-кишкового тракту проявляється поносами, що чергуються, і запорами.

Патологоанатомічні зміни. Трупи виснажені. Шкіра бліда, щетина матова. Слизова оболонка тонкого відділу кишечника катарально запалена, набрякла з смугастими крововиливами. Задні кінцівки та хвіст забруднені випорожненнями. Печінка та селезінка кровонаповнені, соковиті на розрізі. Нирки з боку капсули без видимих змін, при розрізі соковиті, межа між шарами дещо згладжена. Діагноз встановлюють на підставі результатів епізоотологічних, клінічних, патологоанатомічних досліджень, а також результатів мікроскопічних досліджень зіскрібків із пошкоджених ділянок слизової оболонки кишечника тварин і проб фекалій на наявність кокцидії.