Клоацит – це запальний процес слизових оболонок клоаки. Повільний перебіг хвороби, мляво симптоми, що розвиваються, не відразу звертають на себе увагу. Це призводить до масового зараження та загибелі великої кількості поголів'я стада. Хворіє птах усіх видів та вікових груп, частіше молоді кури-несучки та качки.
Етіологія. При превалюванні в раціонах протеїнів, особливо живого походження, при нестачі соковитих і зелених кормів утворюється надлишок сечокислих солей і з'являється подразнення ними слизової оболонки клоаки. Сприяють до хвороби недостатність вітамінів A, D, Е, мінеральне голодування, антисанітарний стан приміщень (брудна підстилка). Причиною клоациту може бути поїдання кормів з великою кількістю острів злакових (половини, м'якіни), знесення молодками дуже великих яєць, травма області клоаки.
Симптоми. У початкових стадіях хвороби слизова оболонка клоаки покривається ерозіями, надалі розвивається фібринозно-мембранозне запалення, утворюються виразки, клоачний отвір звужується, може розвинутись повна непрохідність. Шкіра навколо клоаки запалена, пір'я забруднені фекаліями. У більшості несучок важко або припиняється яйцекладка, птахи худнуть.