Інфекційний ринотрахеїт великої рогатої худоби (IBR) - це дуже заразне інфекційне захворювання дихальних шляхів, що викликається вірусом герпесу великої рогатої худоби-1 (BHV-1). Воно може вражати як молодняк, і дорослих тварин. Крім того, що він викликає респіраторне захворювання, цей вірус може спричинити кон'юнктивіт, аборти, енцефаліт та генералізовані системні інфекції. Захворювання характеризується гострим запаленням верхніх дихальних шляхів. Після першого зараження вірус ніколи не видаляється повністю. Він залишається в нервових клітинах мозку як довічна прихована (прихована) інфекція. Під час стресу вірус може почати знову розмножуватися та може повторно виділятися, як правило, з носа та очей; заражена тварина ніколи не може вважатися безпечною. Придбання заражених тварин є основним джерелом нових інфекцій. Захворювання, спричинені вірусом, можуть бути серйозними; тому це є бар'єр для міжнародної торгівлі. Велика рогата худоба з антитілом BoHV-1 не може бути експортована до країн, вільних від BoHV-1.


Симптоми: лихоманка, кашель, депресія, втрата апетиту, гіперемія слизової оболонки, ураження слизової оболонки, виділення з носа, кон'юнктивіт, зниження виробництва молока, безпліддя та аборти. абортивну, шкірну, стоматальну, ентеральну.


Діагноз захворювання ставлять на підставі клініко-епізоотологічних даних, патологоанатомічних змін та лабораторних досліджень.


Диференціальний діагноз. Інфекційний ринотрахеїт диференціюють від парагрипу-3, аденовірусної інфекції, вірусної діареї, хламідіозу, пастерельозу, респіраторно-синтиційної інфекції.