Етіологія

Ілеїт - хвороба запаленого кишечника, що розростається, або як раніше його називали кишковий кампілабактеріоз. Але пізніше з'ясувалося, що Campylobacter в етіології даної хвороби не бере участі. Збудник Lawsonia Intracellularis – облігатна внутрішньоклітинна бактерія. Яка викликає аденоматозні набухання епітелію слизової оболонки кишківника. Ущільнення ураженої кишки обумовлено м'язовою гіпертрофією та запальним процесом.

Клінічні ознаки

Основні симптоми даної хвороби це анорексія та виснаження з анемією. Анемічність («бліді свині») пов'язана з крововтратою. Діареї можна бачити не завжди. Але якщо діарея присутня, то колір фекалій дегтярно-чорний. Перед смертю стає темно-червоним розрідженим. Розлади шлунка, що виявляється протягом тривалого часу, призводить до помітної різниці в масі тіла. Зневоднені поросята різного розміру - це картина, яку часто можна бачити при аденоматозі. Ослаблена без апетиту, поверхня тіла забруднена фекальними масами. П'ють дуже багато води, утворюючи «чергу» біля напувалок.

Патогенез 

Єдиний шлях зараження – перорально. Зростання та розмноження бактерії відбувається в ентороцитах кишкових бляшок у період розподілу клітин. Зараження ШКТ може ускладнюватися іншими мікроорганізмами, тим самим викликаючи різні форми хвороби на різних ділянках кишечника. Заражаються поросята від'ємиші від 6 до 12 тижнів. Джерелом інфекції може бути племінне стадо. Дорослі тварини виступають у ролі переносників інфекції, передаючи її поросятам, цим підтримуючи циркуляцію інфекції у стаді.

 

Гостра форма

Виявляється геморагічний варіант ентериту. Швидкий початок із наростаючими ознаками. Смерть настає протягом 48 годин. У поросних свиноматок викликає викидні. Характерний дьогтьово-чорний кал із домішкою крові. Потрібно вміти відрізняти діарею при геморагічному варіанті ентеропатії від діареї при дизентерії свиней. Основною відмінністю дизентерії є наявність слизу і більш «сліпливого» характеру виділень.

Хронічна форма


Виявляється некротичним варіантом ентериту. За хронічної форми спостерігається зниження приростів. Погіршується конверсія. Нерівномірне зростання групи. Субнормальні температури тіла (38,3-38,6). Некрози слизової оболонки кишечника характерні для цієї форми. Некрози охоплюють глибоко розташовані шари стінки кишечника, у тому числі ворсинки.

Лабораторна діагностика.

ПЛР діагностика та гістопатологія – основні методи діагностики. На діагностику відправляють підповітряну/ободову та сліпу кишку. Можна взяти відрізки по 3-4 см уражених ділянок клубової кишки. Фекалії – найкраще відібрати безпосередньо із самого кишечника. Мікроскопічно можна побачити характерну проліферацію та запалення слизових крипт кишечнику. Збудник при цьому знаходиться у апікальних частинах цитоплазми епітеліальних клітин.

Патолого-антомічне дослідження.


Патолого-анатомічне дослідження показує геморагії клубового та товстого відділу кишечника. При зовнішньому огляді помітно значний ступінь виснаження та анемічність поверхні шкіри. Періанальна ділянка та задні кінцівки покриті фекаліями чорного кольору з кривавим відтінком. Так званий тест пальців на просвіт поверхні стінки кишечника не дозволяє побачити пальці. У нормі ж пальці мають бути видні. Потовщення стінки слизової і термінальної ободової зі складчастою слизовою і кров'ю, що згорнулася. Слизова має вигляд «старого садового шланга».