Грип свиней (Grippus suum), інфлюенца свиней, висококонтагіозна вірусна хвороба свиней, що характеризується катаральним запаленням дихальних шляхів, слабкістю та лихоманкою. Хвороба завдає великої економічної шкоди, викликає високу смертність молодняку (10-60%) та зниження продуктивності у тварин при відгодівлі.
Етіологія. Збудник - РНК-вірус грипу типу А, що відноситься до цього. Orthomyxoviridae (рід Influenza А). Вірус культивується на курячих, качиних, перепелиних ембріонах, у первинних культурах тканин нирки великої рогатої худоби, свині, вівці. Має широкий спектр аглютинуючої активності щодо еритроцитів різних видів тварин, у т. ч. птахів. Мало стійкий до факторів фізичного та хімічного впливу.
Епізоотологія. Хвороба вражає великі групи тварин. Вона частіше спостерігається на початку зими або напровесні, причому спалах зазвичай виникає в негоду, в сирих приміщеннях, при несприятливих зоогігієнічних умовах утримання тварин. Зазвичай хворіють підсосні поросята та молоді тварини віком до 1 року. Джерело збудника інфекції - хворі тварини та вірусоносії. Шлях зараження - повітряно-краплинний. Свині, що перехворіли, не реагують на подальшу інтраназальну аплікацію вірулентного вірусу і зберігають імунітет протягом 3-4 тижнів.
Течія та симптоми. Інкубаційний період 1-3 діб. Хвороба протікає гостро, в ускладнених випадках можливий підгострий і хронічний перебіг. У першу добу характерні підвищення температури до 41 ° С, відмова від корму, млявість, чхання, кашель, витікання з носових отворів, кон'юнктивіт. Тварини лежать, не реагують на навколишнє, деякі приймають позу сидячого собаки. При підйомі та прогонці тварин відзначають напади хворобливого кашлю. Тварини одужують через 7-10 діб. У ускладнених випадках хвороба протікає тяжко протягом кількох тижнів і навіть місяців. Тварини худнуть і у них з'являються ознаки плевропневмоперикардиту, хронічного риніту, отиту та гаймориту. Внаслідок вторинної інфекції часто розвивається крупозна пневмонія, що закінчується летально. При хронічному перебігу прогноз несприятливий.
Патолого-анатомічні зміни. У верхніх дихальних шляхах та легень виявляють серозно-катаральне запалення слизових оболонок з осередками у верхніх та середніх частках легені. У просвітах бронхів та на слизових оболонках — значна кількість катарального ексудату, тягучого слизу. Пневмонічні осередки вишнево-червоного кольору, різко відмежовані від здорової тканини легені. Іноді відзначають плеврит, крововиливи на серозних та слизових оболонках, міокарді, паренхіматозних органах. Характерні лімфаденіт та гіперплазія бронхіальних та середостінних лімфовузлів. У ускладнених випадках виявляються вогнища крупозного запалення легень та некротичні фокуси у легенях, перикарді, міокарді, селезінці та ін. паренхіматозних органах. При цьому відзначають усі ознаки сепсису.
Діагноз заснований на епізоотологічних, клінічних, патолого-анатомічних даних і результатах вірусологічних лабораторних досліджень: ранні методи, що включають риноцитоскопію, імунофлюоресценцію та виділення вірусу зі змивів носової порожнини, легень та його ідентифікацію, а також ретроспективний, ючі антитіла і антигемагглютинини в крові тварин, що перехворіли. Необхідно диференціювати від класичної чуми, пастерельозу, хвороби Ауески, диплококової інфекції, ензоотич. пневмонії свиней.