Гістомоноз це протозойне захворювання індичат, курчат, цісарят і молодняку деяких диких птахів, що викликається найпростішими родинами Trichomonadidae. Воно характеризується гнійно-некротичним запаленням сліпих відростків товстого відділу кишечника та осередковим ураженням печінки. Гістомоноз поширений повсюдно. Гине близько 70% хворого молодняку птахів, знижуються несучість, якість м'яса.


Збудник - Histomonas melegridis, який належить до загону Trichomonadida, роду Trichomonas. Його розвиток складається з двох фаз - джгутикової та амебоподібної.
Амебоподібних паразитів знаходять у пошкоджених тканинах хворих на птахів. В інвазійній стадії вони активно поселяються у тканині за допомогою псевдоподій, які проникають у міжклітинний простір. Там вони активно розмножуються подвійним поділом. Гістомонади зростають на штучних середовищах. Вони є факультативними анаеробами. Гістомонади швидко гинуть у зовнішньому середовищі, при висушуванні та під дією дезінфікуючих засобів.
Хворіє на молодняк віком від 2-денного до 2 - 3 місячного віку. Зазвичай захворювання виникає у середині чи кінці літа. Восени та взимку може хворіти дорослий птах, особливо за поганих умов утримання.


Клінічна картина. Інкубаційний період хвороби триває від 7 до 30 діб. Вона може протікати гостро та хронічно.
При гострій течії у молодняку погіршується апетит. Хворі птахи малорухливі, пригнічені, збираються до груп. Через 2-4 доби спостерігається загальна слабкість, оперення втрачає блиск, крила звисають. З'являється пронос, фекалії мають неприємний запах, світло-жовтий, а потім зелений та бурий колір.
З розвитком захворювання птах слабшає, худне. Розвиваються застійні явища, шкіра голови стає темно-синьою (у молодняку – чорний). Температура тіла остаточно хвороби знижується на 1-2°С. Можуть бути тривалі конвульсії. Смерть настає за 1-3 тижні. У дорослих птахів захворювання протікає хронічно. Це проявляється у загальній слабкості та схудненні.


Патологоанатомічні зміни. При дослідженні загиблої птиці виявляють збільшення сліпих кишок. Просвіт кишківника заповнений сирною масою. Після її видалення відкриваються виразки на слизовій оболонці. Нерідко фібринозний перитоніт може бути в результаті запалення серозної оболонки кишок. Печінка збільшена у розмірах, на її поверхні видно вузлики сіро-бурого кольору. Одні з них перебувають у паренхімі, інші – на поверхні. При розрізі видно сирна маса.


Діагноз ставлять з урахуванням клінічних ознак хвороби, епізоотологічних даних та результатів дослідження на наявність гістомонад. Щоб знайти збудника захворювання, від хворого птаха беруть вміст пошкоджених сліпих відростків або зіскрібку зі слизової оболонки і переглядають у темному полі мікроскопа або досліджують шляхом фазово-контрастної мікроскопії в препараті "висяча крапля". Готують мазки та фарбують їх по Романівському, а також роблять посіви на штучному живильному середовищі.
Гістомоноз диференціюють від еймеріозу, трихомонозу, туберкульозу, лейкозу, колібактеріозу.