Гіповітаміноз часто спостерігається при одноманітному зерновому годівлі. За відсутності вітамінів у птиці розвиваються тяжкі захворювання – авітамінози. У 10% випадків спеціалісти відділу хімічних досліджень ставлять діагноз – гіповітаміноз вітамінів А, Д3, Е.

Гіповітаміноз А

 

Відсутність вітаміну А викликає зупинку росту у молодняку, відзначається млявість, запалення слизової оболонки очей, склеювання повік та набрякання підочноямкового синуса; слизова оболонка рота покривається білим сирним нальотом. У важких випадках настає розлад функції кишечника та загибель молодняку. За відсутності в раціоні вітаміну А у дорослих птахів з'являється запалення слизової оболонки очей, можливе порушення зору та сліпота, з'являються витікання з носа, втрата апетиту, уповільнення линяння. Птах несе неповноцінні яйця, спостерігається підвищена смертність ембріонів, а також відзначаються парези та паралічі, виникають дрібні накладення у вигляді зерен у гортані, зобу, знижується стійкість організму проти інфекційних захворювань. Усі захворювання, пов'язані з поразкою слизових оболонок (віспа, трихомоноз та інших.) протікають злоякісно за відсутності чи нестачі цього вітаміну.

Гіповітаміноз D

 

Відсутність їх у раціоні викликає захворювання в молодняку під назвою рахіт і супроводжується викривленням кісток. Помітна ознака рахіту - кістки кінцівок у суглобах потовщуються, тому рахітичний птах іноді не може стояти, викривляється також кіль грудної кістки. Недолік цього вітаміну у дорослого птаха викликає хворобу, яка називається остеомаляцією, або розм'якшенням кісток. У зростаючої птиці ознаки рахіту з'являються в затримці росту, слабкості, поганої опереності, анемії, викривлення ніг. Особливо часто рахіт проявляється у пташенят осінніх та зимових висновків.

 

Гіповітаміноз Е

 

 

При нестачі вітаміну Е виявляються такі ознаки: сонливість, слабкість, птах сидить із заплющеними очима, оперення у них скуйовджене. Може проявлятися збудження, відзначається хитка хода. У дорослого птаха недолік вітаміну Е викликає безпліддя.

Гіповітаміноз К

 

 

Ознаки авітамінозу К: синюшність повік, шкіри, кров у посліді, а також рясні кровотечі виникають від незначного пошкодження судин.

Гіповітаміноз B

При нестачі вітаміну В1 у птиці спостерігається слабкість і параліч ніг, порушення координації руху, закидання голови назад - на спину. У молодої птиці перші ознаки захворювання такі: розлад кишечника, затримка в зростанні, хитка хода, ламкість пера, прискорене дихання.
Вітамін В2 необхідний у вивідний період, оскільки він впливає на зростання та розвиток молодняку. При нестачі його зростання у пташенят затримується, клінічні симптоми виявляються вже у віці 15 – 30 днів. Динаміка росту у молодняку змінюється, затримується розвиток пера, пальці ніг скрючені всередину, іноді проявляється розлад кишечника, відбувається крововилив у рогівку ока.
Гіповітаміноз В6 сприяє білковому і жировому обміну. При нестачі вітаміну В12 захворювання дорослого птаха та молодняку протікає у вигляді злоякісної анемії – недокрів'я. У молодняку затримується зростання та розвиток.