Етіологія

Дизентерія свиней або як ще її називають «кривава діарея» це одна з найдорожчих хвороб свинарства. Економічні втрати пов'язані як із прямим відмінком так і з гальмуванням приростів. Дизентерію викликають грам негативні анаеробні спірохети. аскаридоподібного виду з 2-6 плавними вигинами із загостреними кінцями. Завдяки такій формі вона здатна здійснювати обертальні рухи. Вікова група: 2 – 3 місячні тварини. Сезонність: зимово-весняна.

 

 

КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ


Хвороба має дуже характерну ознаку - криваву діарею з великою кількістю слизу. Тіла тварин та анальні отвори забруднені слизовими випорожненнями. Діарея змінюється тимчасовими запорами, яка з'являється знову через 3-7 діб. Знижується апетит і трохи підвищується температура тіла тварини. Колір фекалій коливається від червонувато-коричневого (спочатку) до темно-каштанового (у процесі). У випорожненнях іноді можна побачити шматочки слизової оболонки кишечника, видно згустки крові гній.

 

 

ПАТОГЕНЕЗ


Збудник проникає в організм аліментарним шляхом (перорально), коли кал заражених тварин контактує з кормом. Вода, підстилка та інші предмети, забруднені виділеннями хворих поросят можуть також стати джерелом зараження. Поширенню інфекції сприяють антисанітарні умови утримання тварин, відсутність маціону та неповноцінне годування. Збудник, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, інтенсивно розмножується, виділяючи токсини, дія яких викликаючи симптоми хвороби. У ШКТ зменшується активність пепсину та підвищується концентрація оцтової та молочної кислоти. Це дратує слизову оболонку викликаючи перистальтику та діарею.

 

 

Гостра форма

Можуть уражатися свиноматки після опоросу (коли організм особливо ослаблений) та підсосні поросята. Це відбувається вкрай рідко (переважно вік хвороби 2-3 місячні тварини). Смертність серед поросят може сягати 100%. Температура тіла підвищується до 405-41 °С. Велика кількість рідких випорожнень. Зневоднення з виснаженням та сильною спрагою. Блювота, потьмяніння щетини, блідість шкіри. За такої течії смерть настає приблизно 5-6 день.

 

 

Хронічна форма

Дефекація відбувається в невеликих розмірах і містить багато слизу. Крові у фекаліях практично немає, але є не перетравлені корми. Діарея в цьому випадку може тривати 14 днів і більше. Спостерігаються сильні виснаження та відставання у зростанні. У уражених тварин коефіцієнт використання корму значно знижено. Хронічне протягом дизентерії відбувається у господарствах, стаціонарно неблагополучних з цієї хвороби. Шкіра стає сірою, також можуть з'явитися екземи на животі та боках.

 

 

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА


Відбирають відрізки товстого кишечника, кал та мазки з прямої кишки. Діагноз підтверджений у разі виявлення у мазку понад п'ять спірохет. Дуже часто хворобу та її стадію можна відрізнити візуально за характером фекалій. Так наприклад: на початку червоний відтінок фекалій переходить у процесі в світло і темно коричневий. Також характерною рисою є сліпучо-слизовий характер випорожнень (прилипає на рукавичках пальців. Диференціальна діагностика від КЧС (класичної чуми свиней), сальмонельозу, кормових діарів та ентеро вірусної інфекції.

 

 

ПАТОЛОГО-АНАТОМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ


Патолого-анатомічне дослідження показує виснаження/дегідратацію та ураження товстого кишечника. При зовнішньому огляді помітні скуйовджені вовни та збільшення поверхневих лімфатичних вузлів. Анальний отвір та поверхня хвоста із засохлими характерними виділеннями. Слизова оболонка товстого відділу кишечника має темно-червоний колір із таким же в'язким наповненням. Гіперемія печінки та шлунка. Змін у тонкому відділі кишечника немає.