(Rinitus atrophica infectiosa suum) - хронічна інфекційна хвороба, переважно поросят-сукунів і поросят-відлупленців, яка характеризується запаленням слизової оболонки носової порожнини, атрофією носових раковин і завитків лабіринту ґратчастої кістки, дегенерацією й деформацією кісток лицьового черепа, порушенням обміну речовин із подальшими патологічними ускладненнями. 

Економічний збиток: летальність при цій хворобі коливається в межах 7-10%, але головна шкода полягає в тому, що хворі на риніт поросята за однакових умов годівлі відстають від своїх здорових однолітків і до 6-8-місячного віку дають тільки 60-70% приростів.

Етіологія хвороби остаточно не встановлена. Більшість дослідників збудником вважають варіанти бактерій Pasteurella multicida var. suis і Bordotella bronchiseptica var. suis.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Клінічні ознаки. Інкубаційний період - від 3 до 30 днів. Перебіг хвороби зазвичай хронічний, рідше підгострий. Іноді хвороба може протікати гостро або зі стертою клінічною картиною, а в деяких тварин може бути прихований, безсимптомний перебіг. Перші ознаки захворювання у поросят з'являються приблизно з 7-10-денного віку або в більш пізні терміни після зараження. Хворі поросята часто чхають, труться носом об навколишні предмети, з ніздрів у них виділяється невелика кількість серозного секрету, який надалі набуває слизисто-гнійного характеру. Апетит знижується. Набухання слизової оболонки носа спричиняє закупорку слізних проток, що супроводжується сльозотечею і появою в нижніх кутах очей темних плям; характерна також набряклість нижніх повік. В окремих хворих тварин реєструємо носові кровотечі. У початковому періоді хвороби у поросят можуть спостерігатися ускладнення (бронхіти або пневмонії), температура тіла при цьому підвищується до 41°С і вище. Іноді уражається кишечник; у хворих тварин з'являються проноси, що сильно виснажує організм. Ускладнення зазвичай виникають у 10-20% хворих, але за поганих умов утримання та годівлі відсоток ускладнень зростає. Частина поросят з ускладненнями гине, ті, що залишилися живими, перетворюються на заморышей. 

Гострий катаральний риніт триває не більше 2-3 тижнів, потім у частини поросят видимі клінічні симптоми зникають, і хвороба набуває субклінічної форми; у решти поросят унаслідок поступової атрофії носових раковин і кісток відбувається відставання в розвитку верхньої щелепи, вона стає коротшою, внаслідок цього нижня щелепа починає видаватися вперед. Усе це призводить до того, що нижні різці не збігаються з верхніми. Неправильний прикус можна виявити у поросят у віці 1-2 місяці, а в 3-6-місячному віці різниця в довжині між верхньою і нижньою щелепою може досягти 1-3 см. Під час клінічного огляду таких тварин відзначаємо випинання вперед нижньої губи. Здатність приймати корм у таких хворих поросят різко порушується. За ураження однієї половини носа спостерігаємо викривлення верхньої щелепи праворуч або ліворуч (криворилість). Такі зміни відзначаються у 50% хворих у віці 3-4 місяці. 

За хронічного перебігу інфекційного атрофічного риніту у хворих тварин з носа виділяються гнійні маси. Дихання у таких тварин зазвичай сопуче, що залежить не від звуження носових ходів, а від скупчення в них гною. Хворі свині часто кашляють і чхають, при цьому слизисто-гнійні грудки вилітають на великі відстані. В окремих поросят із цієї причини бувають напади задухи, що супроводжуються нервовими явищами. Якщо в патологічний процес втягуються решітчаста кістка, а слідом за цим і мозкові оболонки, то виникають ознаки ураження нервової системи, що нагадують хворобу Ауєскі. У деяких тварин можуть розвиватися гнійне запалення вуха (отит), тоді хворі свині згинають голову набік, у них спостерігаються кругові рухи, напружена хода, косоокість і судоми. Досить часто у хворих бувають напади нестримного свербежу. Унаслідок тертя носом об тверді предмети, виникає сильна кровотеча з носа.