Актиномікоз великої рогатої худоби (Actinomycosis bovum) – хронічне інфекційне захворювання тварин. Actinomyces bovis є грампозитивною, факультативно-анаеробною, неспороутворюючою бактерією в роді Actinomyces класу Actinobacteria. Найкраще росте в анаеробних умовах. Мікроскопічно вона утворює грибкові розгалужені сітки гіф.
Патогенні Actinomyces spp. не виживають поза господарем. Вони є флорою носоглотки, шлунково-кишкового тракту і статевих шляхів. Actinomyces spp. впроваджуються через рани шкіри, слизової оболонки ротової порожнини, викликані гострими предметами, такими як дріт або груба трава або палиці. Рани на слизовій оболонці порожнини рота, викликані гострими предметами, такими як дроти, сіно, жування і вживання абразивного корму або гострі гілки, є очевидними факторами ризику.
Клінічні ознаки Локалізована гранульоматозна інфекція. Характеризується утворенням безболісних нерухомих кісткових набряків на нижній щелепі, верхній щелепі та навколишніх тканинах. Ушкодження збільшуються з часом. Синуси виділяють липкий жовто-білий гній, який може містити зерна, що викликається променистим грибком, і характеризується утворенням гранулематозних вогнищ у різних органах і тканинах та формуванням абсцесів та свищів.
Діагноз на актиномікоз ставлять на підставі клінічних ознак хвороби та даних лабораторних досліджень.