Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) – висококонтагіозна вірусна хвороба свиней, що характеризується лихоманкою, ціанозом шкіри та обширними геморагіями у внутрішніх органах.


Симптоми та ознаки. Інкубаційний період триває 1-2 тижні. Тому поставити діагноз відразу і правильно не завжди вдається. Залежно від ступеня захворювання виявляються різні ознаки: висока температура (вище 40 °C); відсутність апетиту; прояв апатії; утруднене дихання; виділення з носа та очей; в окремих випадках - линяння; різкий, безпричинний відмінок; порушення моторики; збій роботи кишково-шлункового тракту; синці, підшкірний набряк; змінна лихоманка; запалення легенів. Зважаючи на мінливість симптомів (мутація вірусу), вони можуть проявлятися не у всіх тварин.
Хронічна форма чуми може тривати до двох місяців і більше. Свині страждають на періодичні проноси, напади лихоманки, порушення апетиту, запалення легенів. Тварини втрачають вагу, шкіра морщиться, з'являються синці на вухах, хвості та кінцівках. За такої форми захворювання клінічні ознаки можуть сильно змінюватися. Усі випадки зараження закінчуються видом заморок із летальним кінцем. Вірус не виводиться з організму і такі свині залишаються переносниками вірусу.
Атипова форма американського вірусу найчастіше діагностується у поросят-сосунів і відлучень, у яких є материнський імунітет, або вони інфіковані слабовірулентним вірусом серогрупи В. На перших стадіях захворювання, чума клінічно проявляється відмовою від їжі, кон'юнктивітом, синцями. Частина поросят одужує повністю, а в інших з'являються ускладнення вторинними бактеріальними вірусами. Через це з'являється масова пневмонія та гастроентероколіти, що закінчується загибеллю тварини протягом трьох діб. Заражені свині не одужують до кінця і залишаються переносниками захворювання тривалий час. Смертність у разі становить 30 – 60%.
На сьогодні ще не розроблено ефективну вакцину від цієї хвороби, також немає препаратів, якими його можна було б вилікувати. Показник смертності хворих тварин становить майже 100%.
Діагноз ставлять на підставі патологоанатомічних та епізоотологічних даних, клінічних симптомів та результатів лабораторних аналізів. Встановити точний діагноз африканської чуми можна за лабораторними дослідженнями. Для цього у хворих тварин беруть пробу крові, а від трупів – фрагменти органів. Доставка частинок селезінки від більшої кількості тварин проводиться у разі, якщо можна ізолювати вірус і встановити патологію. Біоматеріал передається в якісному вигляді, та доставлятиметься за короткий час. Тому кожну частку поміщають в індивідуальний пакетик, а потім в ємність з льодом. Фрагменти не заморожують, досить простого охолодження. Пробу крові для серологічних імуноферментних аналізів (ELISA) слід брати у тварин, які хворіють тривалий час або контактували із зараженими поросятами, та з підозрою на зараження вірусом чуми.