Абсцесом називається гнійник, розташований у підшкірній тканині або у внутрішніх органах. У першому випадку такий абсцес називається поверхневим, тоді як у другому — глибоким. За розмірами може бути як невеликим, і досягати величини курячого яйця. Абсцес відрізняється від інших аналогічних хвороб яскравою червоною лінією, яка відокремлює межу запалення здорових тканин (демаркаційна лінія).

Абсцес зазвичай виникає з кількох причин:

  • септичний абсцес - через спровокований мікробами некрозу
  • асептичний абсцес - через некрозу, що виник через надлишок в організмі токсичних речовин або інфаркту, що трапився.

Крім цього розрізняють ще кілька видів абсцесу:

  • Доброякісний – виникають в основному після уколів чи щеплень, виглядають як червоні припухлості всередині яких знаходиться густий гній, велика кількість живих лейкоцитів та маловірулентні стафілококи.
  • Злоякісні - теж з'являються у вигляді червоного горбка, але менш виражені і менш пружні (як водянисті). Усередині містять рідкий гній, гнійно-гнильні бактерії та анаероби.

Залежно від температури у місці запалення абсцес поділяється на:

  • "Гарячий" - названо так тому, що у місці появи підвищується температура тіла. Крім цього припухлість червона, болісна, швидко формується і протікає, часто довільно розкривається.
  • "Холодний" - на відміну від "гарячого" дуже повільно з'являється та розвивається, ознаки дуже слабкі, сам практично ніколи не розкривається, тому потребує втручання ветеринара. В основному з'являється у старих собак із слабким імунітетом.

Не помітити поверхневий абсцес у свого собаки досить складно, адже його симптоми дуже помітні. Спочатку на шкірі тварини з'являється маленька щільна шишка, яка болить при торканні. Шкіра над гнійником припухає і стає червоною, у разі гарячого абсцесу в місці шишки температура тіла підвищується. Шишка швидко набухає, і стає трохи пухкою через кілька днів. Може також виникнути почуття, що ця шишка ось-ось лусне - у цей період усередині шишки з'являється багато гною, що роз'їдає тканини. Через це через кілька днів гнійник розкривається сам собою.
Глибокий абсцес помітити неможливо. Його можна тільки запідозрити за млявим станом тварини, яка не проходить кілька днів. У таких випадках завжди варто звертатися до ветеринара, який у разі підозри абсцесу зробить собаці рентген.

Абсцес дуже схожий на гематоми і грижі, але гематома і грижа не має стінок, крім цього грижа в місці її прикріплення до шкіри має так звані ворота (прощупується отвір), всередині якого є м'який вміст, а знаходиться вона в основному в області паху на черевній стінки.

Щоб не переплутати абсцес з грижею, пухлиною або гематомою можуть взяти додатково аналіз крові, який повинен показати ознаки наявності гострого гнійного запалення та пункцію підозрілого утворення, в якому буде видно вміст (при гематомі – це кров, при пухлині – нічого, при абсцесі – гній ).